Cz. I – Trawnik reaktywacja. 

Po dwóch latach suszy i kolejnym roku deszczowym trawnik niewątpliwie będzie wymagał regeneracji. Zanim jednak przystąpisz do wiosennych bojów, wykorzystaj okazję i zastanów się nad układem swojego ogrodu:

  • Czy wchodzisz na trawnik jedynie z kosiarką?
  • Czy w otoczeniu domu masz trawnik założony na skarpie, pod okapem drzew lub w wąskich przestrzeniach?
  • Czy posiadasz trawnik pełniący jedynie funkcje estetyczne – nie służący rekreacji?

Jeśli tak, to zamiast orać, wertykulować, aerować, nawozić może lepiej usunąć całość lub część trawnika. Trawnik jest tani i łatwy do założenia, jednak wymaga  intensywnej pielęgnacji  – w opinii wielu ogrodników najtrudniejszym elementem w ogrodzie jest uzyskanie i utrzymanie wysokiej jakości trawnika. Dodatkowo regularnie koszony trawnik ma znikomą wartość przyrodniczą, potrzebuje dużo wody oraz nawożenia.

Jest wiele sposobów na zastąpienie trawnika. Oto kilka propozycji:

Rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe tworzą zwarte kobierce, są tanie i wymagają minimum pielęgnacji. Dzięki bogactwu gatunków można nimi obsadzać stanowiska zarówno słoneczne, jak i zacienione. Dużą zaletą są kolorowe liście i kwiaty. Część roślin jest zimozielona, przez co ogród cały rok wygląda estetycznie. Rośliny okrywowe doskonale spisują się na skarpach, umacniając je i chroniąc przed erozją.

 

Na nasłonecznionych stanowiskach idealnie sprawdzą się rozchodniki i rojniki. Szczególnie dobrze prezentują się pośród dużych kamieni – stosuje się je powszechnie do obsadzania skalniaków i zielonych dachów. Mają niewielkie wymagania glebowe i nie potrzebują intensywnego podlewania. Są miododajne, więc przyciągają do naszego ogrodu owady zapylające.

Do nawadniania roślin okrywowych wykorzystuje się najczęściej (mikroemitery): mikrozraszacze, linie kroplujące (w tym linie MiniDrip) oraz kroplowniki. Projektując rabaty z roślin okrywowych należy zwrócić uwagę na wymagania wodne roślin i elastycznie stosować dostępne na rynku rozwiązania, używając emiterów o różnych wydatkach.

Łąki kwietne

Łąki kwietne obsiewa się mieszankami roślin tworzących wielokolorowy kobierzec, zmieniający się w ciągu roku. Najczęściej kosi się je do trzech razy w roku; nie wymagają więc szczególnej pielęgnacji. Łąki kwietne przyciągają pszczoły i trzmiele; złożone z gatunków rodzimych nie mają dużych wymagań glebowych i wodnych.

Nawadnianie można zrealizować za pomocą mikrozraszaczy na szpilce, ustawiając w sterowniku „roślinność rodzimą”. Ten sam sposób nawadniania stosuje się dla rabat bylinowych.

Na brzegach zbiorników wodnych czy w zagłębieniach terenu o podwyższonej wilgotności można spróbować założyć łąkę wilgotną. Pozwala to zastąpić trawnik w miejscu, w którym utrudniona jest jego pielęgnacja. Łąka wilgotna jest przy okazji wyjątkowa w swoim rodzaju. Składa się na nią wiele gatunków nieobecnych powszechnie w ogrodach.

Rabaty żwirowe

Żwir stanowi doskonałe tło dla wielu roślin, utrudnia kiełkowanie chwastów i nie blokuje wsiąkania wody. Pod żwirem można łatwo ukryć przewody od oświetlenia i instalację nawadniającą. Jasny żwir nie nagrzewa się i zmniejsza parowanie wody z gleby.

Uwaga. Tradycyjną linię kroplującą oraz rury zasilające należy schować pod geowłókniną. Nawet zamocowane szpilkami potrafią się wynurzyć, jeśli są schowane jedynie pod kamieniami.

Do nawadniania rabat żwirowych świetnie sprawdzają się mikroemitery w postaci MiniDrip, kroplowników czy bubblerów. Ukryta pod kamieniami instalacja nawadniająca nie psuje estetyki, zapewniając jednocześnie precyzyjne nawadnianie.  Istnieją bubblery zastępujące tradycyjne dysze w zraszaczach statycznych.  Pozwalają one przekształcić w ogrody żwirowe wąskie paski trawnika z istniejącym systemem nawadniania.

Projektując nawadnianie pamiętaj, że geowłóknina i kamienie zmniejszają parowanie z gleby – uwzględnij to w harmonogramie nawadniania lub ustawieniach sterownika inteligentnego.

Niektóre skały mogą zmieniać pH gleby – zwróć na to uwagę planując nasadzenia.

*Wszystkich tych, którzy nie potrafią zrezygnować z trawnika, zapraszamy do części II artykułu (pojawi się lada chwila w zakładce trendy).  :) 


 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© Copyright - Systemy Nawadniania Budmech