
Wybieramy elektrozawory. VADEMECUM CZ. II.
Elektrozawór to obok sterownika element o największej cenie jednostkowej. Każda jego wymiana czy serwis wiąże się z poniesieniem nakładów znacznie większych niż wymiana zraszacza czy innego elementu systemu nawadniania. Z tego powodu…

Zawory w instalacjach nawodnieniowych. Vademecum cz. I.
Zawory to z podstawowe i niezbędne elementy każdej instalacji hydraulicznej. Nie inaczej jest w instalacji automatycznego nawadniania. Zawory pełnią funkcję odcinającą i sterującą, a od ich jakości zależy często poprawność działania…

Z kompensacją czy bez – kilka słów o liniach kroplujących.
Linia kroplująca jest obok zraszaczy wynurzalnych najczęściej stosowanym rozwiązaniem w nawadnianiu ogrodów. Największą zaletą linii kroplującej jest łatwość instalacji i możliwość równomiernego nawadniania długich, wąskich…

Tryptyk glebowy cz. 2.
Siła ssąca gleby i krzywa pF
W zależności od udziału porów różnej wielkości gleby będą charakteryzować się inną zdolnością zatrzymywania wody. Inny będzie też udział składowych wody glebowej: wody grawitacyjnej, wody dostępnej…

Tryptyk glebowy cz. 1.
Woda dostępna dla roślin.
Aby dobrze zaprojektować system nawadniania, warto poznać procesy zachodzące w przyrodzie. Wiedząc jak woda krąży w glebie i jak jest pobierana przez rośliny, łatwiej ustalić częstotliwość i intensywność…

Uszczelnianie instalacji. Jaki środek sprawdzi się najlepiej?
System nawadniania powinien być bezwzględnie szczelny pomiędzy źródłem wody a elektrozaworami; jednak jego uszczelnianie może sprawiać kłopot nie tylko amatorom samodzielnie składającym swój system i początkującym instalatorom,…

Zakładamy ogród warzywny z systemem nawadniania.
Kto z nas nie lubi świeżych ziół, warzyw i owoców z własnego ogrodu. To radość dla podniebienia i nagroda za nasz wysiłek. Warzywa i owoce są szczególnie wrażliwe na brak wody i wymagają regularnego podlewania. W upalne lato codzienne…

Uruchamiamy system nawadniania. To już czas.
Zima już za nami… Nadchodzi czas, aby uruchomić system nawadniania. Wbrew pozorom jest to czynność równie ważna, jak zamknięcie systemu jesienią. Oto sześć prostych kroków, które przyczynią się do efektywnej pracy Waszego systemu.
Krok…

Let’s swing – podłączamy zraszacze
Rzetelny projekt, odpowiednio dobrany sterownik i zraszacze to recepta na efektywny system nawadniania. Należy jednak pamiętać, że „diabeł tkwi w szczegółach” i zignorowane drobne, wydawałoby się nieznaczące elementy, mogą psuć…

Czy trzeba stosować zawór główny?
Zawór główny, montowany na początku systemu nawadniania, pozwala odciąć dopływ wody do systemu w czasie, gdy nie jest on używany. Zawór główny podłączany jest do specjalnego obwodu w sterowniku, tzw. obwodu pompy/zaworu głównego,…

Przygotuj swój system nawadniania do zimy. [FILM] To już ostatni dzwonek!
Gdy lato już za nami i rośliny powoli przechodzą w stan spoczynku, warto skorzystać z ostatnich dni lepszej pogody i zawczasu przygotować instalację automatycznego nawadniania do zimy. Jeżeli chcemy, aby nasz system nawadniania działał…

Krótki przewodnik w świecie mikroemiterów
Mikroemitery to produkty o niewielkich rozmiarach i szerokim spektrum zastosowań. Dzięki technologii kompensacji ciśnienia, szerokiemu wyborowi wydatków, zasięgów oraz sposobów dystrybucji wody, mikroemitery pozwalają dostosować system…

Czujniki wilgotności gleby – rozwiązanie prawie idealne.
Teorii słów kilka
Idea inteligentnego nawadniania polega na korekcie czasu podlewania na podstawie wskazań różnego rodzaju czujników podłączonych do sterownika. Inteligentne nawadnianie przyczynia się do lepszego wykorzystania…

Jak rozpoznać rodzaj gleby w ogrodzie?
Przy projektowaniu systemu nawadniania niezbędne jest rozpoznanie rodzaju gleby w podlewanym obszarze. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy i badań; należy jedynie pamiętać, że woda przemieszcza się z różną prędkością i tworzy odmienne…

ABC nawadniania podpowierzchniowego.
Nawadnianie podziemnymi liniami kroplującymi to technika, w której system dystrybucji zainstalowany jest pod ziemią, dzięki czemu dostarcza wodę i środki odżywcze bezpośrednio do korzeni roślin. Brak przewodów na powierzchni terenu…

Jak inteligentnie podlewać ogród?
Do oszczędnego gospodarowania wodą do podlewania nie wystarczy nowoczesny system nawadniania. Nawet najlepsze produkty nie zastąpią właściwej pielęgnacji i niezbędnych zabiegów, które w znacznym stopniu przyczyniają się do lepszego…